а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

здобие

здобијат; здобив, здобиј, здоби, здобијте; здобив, здобија; здобил; (ќе) здобиев, (ќе) здобиеја; (ќе) здобиел; здобиен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 4251
1. добие, стекне
Англиски: obtain Албански: fitoj
Примери:
Ја здоби довербата од сите.
Здоби и куќа и имот.
2. (се здобие) Се стекне, постигне, заслужи нешто.
Англиски: obtain Албански: fitoj
Примери:
Тој се здоби со голем недвижен имот.
Се здоби со диплома.
И двете сестри се здобија со високо образование.
Тој се здоби со висок углед во општеството.
3. (се здобие) се роди
Англиски: bear Албански: lind
Употреба: Народна поезија
Примери:
По трите ќерки се здобија син.
Изведенки
1. здобива несв.
(се) здобиваат
2. здобивање ср.
глаг. им.