а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

здишне

здишнат; здишни, здишнете; здишнав, здишнаа; здишнал; здишнат; здишнев, здишнеа; здишнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 36989
дишне
Англиски: breathe
Примери:
Таа здишна малку и пак се нурна во езерото.
Изведенки
здишнува несв.
здишнуваат