а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

здиплен

здиплениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 18835
1. Што е свиен, превиткан.
Англиски: folded
Примери:
Здиплени алишта.
Здиплена јамболлија.
Писмото беше здиплено на две.
2. Што е собран, подгрбавен, смален.
Англиски: hunchbacked
Употреба: Преносно значење
Примери:
Здиплена старица.
Здиплен од годините и од болеста.
3. Што е земен без дозвола.
Англиски: stolen
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Автомобилот беше здиплен, со извадени таблички.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК