а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

здими

здимат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Одеднаш задими, пушти дим.
Англиски: smoke Албански: tymos, lëshon tym
Примери:
Огнот најпрвин здими, но потоа убаво се распали.
2. (се здими) Одеднаш стане исполнет со чад.
Англиски: smoke Албански: tymos, mbushet me tym
Примери:
Собата се здими од влажните дрва.
Изведенки
1. здимува несв.
(се) здимуваат
повт.
2. здимување ср.
глаг. им.