а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

здивне

здивнат; здивни, здивнете; здивнав, здивнаа; здивнал; здивнат; (ќе) здишнев, (ќе) здивнеа; (ќе) здивнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 5826
1. (еднокр.) здива
Англиски: take a breath Албански: marr frymë, pushoj
Примери:
Гостинот седна и звучно здивна.
Таа ги затвори очите и здивна длабоко неколкупати за да се смири.
2. одмори, отпочине
Англиски: rest Албански: pushoj
Примери:
Од утрото цепеше дрва, па седна да здивне.
Здивни малку, пред да продолжиш.
Изведенки
1. здивнува несв.
здивнуваат
2. здивнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК