а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

здивне

здивнат; здивни, здивнете; здивнав, здивнаа; здивнал; здивнат; (ќе) здишнев, (ќе) здивнеа; (ќе) здивнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 5888
1. (еднокр.) здива
Англиски: take a breath Албански: marr frymë, pushoj
Примери:
Гостинот седна и звучно здивна.
Таа ги затвори очите и здивна длабоко неколкупати за да се смири.
2. одмори, отпочине
Англиски: rest Албански: pushoj
Примери:
Од утрото цепеше дрва, па седна да здивне.
Здивни малку, пред да продолжиш.
Изведенки
1. здивнува несв.
здивнуваат
2. здивнување ср.
глаг. им.