а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

здиви

здиват; здивил; здивен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Hаправи некој да стане како див.
Англиски: run wild Албански: egërsoj
Примери:
Таквата постапка ги здиви селаните.
Коњот здиви од змијата пред неговите нозе.
Кучето кога виде непознат, здиве, ќе го скинеше синџирот.
2. (се здиви) Стане див, се однесува како дивјак.
Англиски: degenerate Албански: i egërsuar
Примери:
По сето она што го преживеа човекот се здиве.
Изведенки
1. здивува несв.
(се) здивуваат
2. здивување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК