а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

здечка

(се) здечкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 51618
се спречка, се скара
Англиски: quarrel
Примери:
Се здечкаа кој да го вози тракторот.
Се здечкаа нешто, ама другите ги посмирија.
Изведенки
1. здечкува несв.
(се) здечкуваат
2. здечкување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК