а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

здетини

(се) здетинат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане како дете, подетини.
Англиски: dote
Изведенки
здетинува несв.
(се) здетинуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи