а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зделка

мн. зделки
Вид збор: Именка, женски род
Договор меѓу две страни за извршување определена работа.
Англиски: deal Албански: marrëveshje
Употреба: Економија
Примери:
Склучи добра зделка.
трговска зделка, успешна зделка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи