а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

здебели

здебелат; здебелил; здебелен; (ќе) здебелеше
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10078
1. Направи некого да биде дебел, подебел.
Англиски: fatten Албански: trashet
Примери:
Работата со седење го здебели.
2. (се здебели) Стане дебел, подебел.
Англиски: fatten Албански: trashet
Примери:
По закрепнувањето од болеста брзо се здебели.
Се здебели, облеката и беше тесна.
Изведенки
1. здебелува несв.
(се) здебелуваат
2. здебелување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК