а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

здание

мн. зданија
Вид збор: Именка, среден род
Голема масивна зграда.
Англиски: building
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
модерно здание
бетонско здание
стари зданија
Го урнаа некогашното затворско здание.
Во музеите, црквите и зданијата се наоѓаат вредни артефакти.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи