а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

здаде

(се) здадат
Вид збор: Глагол, свршен
1. (ми, ти, му...) Успее во нешто, се покаже некому добра можност за нешто.
Англиски: succeed Албански: arrij sukses, më erdhi në këmbë
Употреба: Безлично
Примери:
Му се здаде да влезе во тие кругови.
Ми се здаде убава ситуација да го прашам.
Им се здаде да бидат за кратко насамо.
2. Се нафрли некому со зборови, со викање, со лаење.
Англиски: attack Албански: vërsulem
Употреба: Разговорно
Примери:
Кога му се здаде, се му изнарече.
Му се здадоа кучиња, одвај им избега.
Изведенки
здава несв.
(се) здаваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи