а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

здаволка

здаволкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да дави некого, да се бори со некого во шега, во игра.
Англиски: scuffle Албански: kacafytem në loj
Примери:
Го здаволка за да му покаже дека не се лути.
2. (се здаволка) Почне да се дави, да се бори со некого на шега, во игра.
Англиски: scuffle Албански: kacafytem në loj
Примери:
Се здаволкаа двајцата и се иззеленија од тревата.
Изведенки
1. здаволкува несв.
(се) здаволкуваат
2. здаволкување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи