а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

здави

здават
Вид збор: Глагол, свршен
1. Одеднаш, ненадејно почне да дави некого.
Англиски: retch
Примери:
Кучето го гледаше мачорот, па го здави.
2. (се здави) Одеднаш почне да се дави со некого.
Англиски: retch
Примери:
И двајцата не можеа да се воздржат и се здавија.
Во близина се здавија кучиња.
Изведенки
1. здавува несв.
(се) здавуваат
2. здавување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи