а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згутави

(се) згутават
Вид збор: Глагол, свршен
(се) стутули
Англиски: diminish
Примери:
Детето се згутави под литата наметка.
Жената се згутави крај огништето и збор не прозборе.
Изведенки
1. згутавува несв.
(се) згутавуваат
2. згутавување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи