а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згусти

(се) згустат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 17214
(се) згусне
Англиски: thicken
Изведенки
1. згустува несв.
(се) згустуваат
2. згуснување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК