а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згусне

згуснат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи нешто да биде густо.
Англиски: thicken Албански: dendësoj, trash
Примери:
Ренданиот компир ја згусна супата.
Мракот во улицата згусна, луѓето повеќе не се распознаваа.
Ако смесата премногу згусне, се разредува со вода.
2. (се згусне) Стане густ.
Англиски: thicken Албански: dendësohet, trashet
Примери:
Се згусна чадот во собата, не можеше да се види ни од каде е пожарот.
Маглата се згусна, прст пред око не се гледа.
Изведенки
1. згуснува несв.
(се) згуснуваат
2. згуснување ср.
глаг. им.
3. згуснат прид.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи