а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згура

(едн.) згурата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18278
Отпадок при топење руда; остаток при горење камен јаглен.
Англиски: slag Албански: zgjyrë, shllak
Примери:
Манганова згура.
Цинкова згура.
Од активниот вулкан излегуваше усвитена згура.
Тој газеше по згурата, а таа крцкаше под неговите нозе.