а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згужва

Види и: гужва (ж.)
згужваат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Собере на едно место.
Англиски: crowd Албански: mbledh, grumbulloj
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Не го ни дочита писмото, го згужва и го фрли во кантата за ѓубре.
2. (се згужва) Се собере на едно место.
Англиски: crowd Албански: mbledh, gumbulloj
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Се згужвал во ќошето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи