а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згрчи

згрчат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Собере, стегне, искриви во грч.
Англиски: cramp Албански: ngërç
Примери:
Ги згрчи нозете од болка.
Таа ја згрчи раката и писмото се стутка.
2. (се згрчи) Се собере во грч, е зафатен од грч.
Англиски: cramp Албански: ngërç
Примери:
Се згрчи на едниот крај од креветот.
3. Одеднаш почне да грчи.
Англиски: snore Албански: gërhij
Примери:
Старецот згрчи силно и самиот се разбуди.
Изведенки
1. згрчува несв.
(се) згрчуваат
2. згрчување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи