а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згрчен

згрчениот
Вид збор: Придавка
Што е свиен, собран, што е зафатен од грч.
Англиски: cramped
Употреба: Медицина
Примери:
Десната рака му е згрчена, па работи со левата.
згрчен старец, згрчени усни
Изведенки
згрченост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи