а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згрвали

згрвалат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Кутне, собори едно преку друго, на куп.
Англиски: hew Албански: rrëxoj, shemb
Примери:
Дрварите згрвалија неколку дебела стебла, од што земјата се затресе.
2. (се згрвали) Се кутне, се собори еден преку друг на куп.
Англиски: hew Албански: shemb, rëxon
Примери:
Двајцата другари се згрвалија во тревата.
Изведенки
1. згрвалува несв.
(се) згрвалуваат
2. згрвалување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи