а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згрбави

згрбават
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи некој да биде грбав, да стане грбав.
Англиски: bend Албански: me grybë
Примери:
Постојаното носење вреќи на грб го згрбави човекот.
2. Стане грбав.
Англиски: buckle Албански: me grybë
Примери:
Коњот згрбави од натоварените дрва.
3. (се згрбави) Стане грбав.
Англиски: buckle Албански: me grybë
Примери:
Тој се смали, се згрбави.
Имаше триесетина години, а се згрбавил како да има шеесет.
Изведенки
1. згрбавува несв.
(се) згрбавуваат
2. згрбавување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи