а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зграпчи

зграпчат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Брзо и со сила фати, земе нешто со раце.
Англиски: grab Албански: kap
Примери:
Тој ја зграпчи и сосила ја бакна.
Момчето ја зграпчи јакната и излета надвор.
Некој од зад грб го зграпчи.
2. Обземе, исполни.
Англиски: seize Албански: kap
Употреба: Преносно значење
Примери:
Невиден страв го зграпчи и му го одзеде здивот.
Тешка болест го зграпчи, го легна во постела.
3. (се зграпчи) Се фати еден со друг, се грабне.
Англиски: catch Албански: kap
Примери:
Двајцата се зграпчија и почнаа да се слушаат тупаници.
Жените почнаа да викаат и се зграпчија за косите.
Изведенки
1. зграпчува несв.
(се) зграпчуваат
2. зграпчување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи