а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зграби

зграбат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Брзо и грубо фати, земе нешто со рацете.
Англиски: catch Албански: grabis shpejt
Примери:
Тој го зграби за вратотот, но се сепна и веднаш го пушти.
Некој и ја зграби раката толку брзо што немаше време ни да викне.
2. граби
Англиски: grab Албански: grabis, rrëmbej
Примери:
Зграби по угорницата и брзо стаса во селото.
Изведенки
1. зграбува несв.
зграбуваат
2. зграбување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи