а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згорница

мн. згорници
Вид збор: Именка, женски род
1. Вид горна женска облека.
Албански: veshje e epërme femrash
2. Плетенки што се плетат на горната страна на главата.
Англиски: plait Албански: gërsheta në pjesën e epërme të kokës
Употреба: Архаизам
Примери:
Сто згорници, сто здолници.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи