а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згорен

згорниот
Вид збор: Придавка
Што е врз, над нешто, горен.
Англиски: upper
Примери:
згорни алишта
Носеше по два пара чорапи, згорните му беа волнени.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи