а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зголеми

зголемат; зголемил; (ќе) зголемеше
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 2423
1. Направи да биде нешто поголемо (по размери, по количество, по некое својство).
Англиски: increase Албански: rritje
Примери:
Зголеми должина.
Зголеми брзина.
Зголеми производство.
Зголеми плата.
Зголеми грижа.
2. (се зголеми, обично во 3 л.) Стане поголем.
Англиски: enlarge Албански: zmadhoj
Примери:
Се зголеми побарувачката.
Се зголеми денот.
Изведенки
1. зголемува несв.
(се) зголемуваат
2. зголемување ср.
глаг. им.