а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згоден

згодни
Вид збор: Придавка
1. Што сосема одговара.
Англиски: suitable
Примери:
згодна околност
згоден момент
Станот имаше згоден распоред.
Кучето си најде згодно легло под јаболкницата.
2. Што е привлечен.
Англиски: attractive
Примери:
згоден маж
згодна колешка
згодна фигура
Изведенки
згодност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи