а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зговор

мн. зговори
Вид збор: Именка, машки род
1. согласност, сложност.
Англиски: accord Албански: pajtueshmëri
Примери:
Браќата постигнале зговор околу имотот.
2. договор
Англиски: agreement Албански: marrveshje
Примери:
Семеен зговор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи