а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зговори

(се) зговорат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Се договори; постигне договор, согласност.
Англиски: agree Албански: merrem vesh, pajtohem
Примери:
Наследниците се зговорија кому колку да припадне.
Се зговорија нивата да ја продадат.
2. Се смири, се измири со некого.
Албански: pajtohem
Примери:
По многу несогласувања се зговорија.
Изведенки
зговара несв.
(се) зговараат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи