а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зговорен

зговорниот
Вид збор: Придавка
сложен, еднодушен
Англиски: united
Примери:
зговорни другари, зговорна дружина
Изведенки
1. зговорно прил.
Пример: Работеа вредно и зговорно.
2. зговорност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи