а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згние

згнијат
Вид збор: Глагол, свршен
Сосема изгние, скапе.
Англиски: rot
Примери:
Сливите згнија, не се за јадење.
Му згни снагата од работа во влажни подримски простории.
Човекот невин згни во затвор.
Изведенки
1. згнива несв.
згниваат
2. згнивање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи