а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згнете

згнетат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Со гнетење втера, напика.
Англиски: squash Албански: kungull
Примери:
Ги згнете алиштата во торбата.
2. Изеде, изголта лакомо, ненаситно.
Англиски: stuff Албански: gëlltis
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Тој беше гладен и згнете половина леб.
3. (се згнете) Се натрупа, се зби.
Англиски: squash Албански: shtrydh
Примери:
Триесетина луѓе се згнетија во просторијата.
Изведенки
1. згнетува несв.
(се) згнетуваат
2. згнетување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи