а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згнезди

(се) згнездат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи гнездо.
Англиски: nest
Примери:
Ластовички се згнездија под стреата.
Изведенки
1. згнездува несв.
згнездуваат
2. згнездување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи