а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згнаси

(се) згнасат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Чувствува гнас.
Англиски: detest Албански: tmerrosem, urej
Примери:
Се згнаси од глетката.
Се згнаси кога кучето му го лизна образот.
2. (ми, ти, му,... се згнаси, безл.) Се слоши, стане тешко, лошо некому, почувствува гнасење.
Англиски: sicken Албански: i jap të përzier, neveris
Примери:
Му се згнаси од тоа што го виде.
Изведенки
1. згнасува несв.
згнасуваат
2. згнасување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи