а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згмечи

згмечат
Вид збор: Глагол, свршен
1. гмечи
Англиски: crush Албански: ndrydh
Примери:
Тој ја згмечи цигарата во раката.
Ги згмечи компирите и направи пире.
И ја згмечи главата на змијата со голем камен.
2. Смачка, претепа некого.
Англиски: crush Албански: dërrmoj, rrah
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го згмечи од тепање зашто беше пијан.
Изведенки
1. згмечува несв.
згмечуваат
2. згмечување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи