а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зглоби

зглобат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Сврзе, поврзе зглобови.
Англиски: assemble Албански: lidhë
Примери:
Детето одвај успеа да ја зглоби играчката.
2. Спои, состави нешто што се состои од повеќе делови.
Албански: lidhë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Од неколкуте непотврдени информации новинарите зглобија шокантна приказна.
3. (се зглоби) Се сврзе, се состави нешто од повеќе делови.
Англиски: mount Албански: lidhë
Примери:
Полиците беа во кутии, требаше да се зглобат.
Изведенки
1. зглобува несв.
зглобуваат
2. зглобување ср.
глаг. им.