а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зглобен

зглобниот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на зглоб.
Примери:
зглобни тегови
зглобен уред
зглобна капсула
2. Што има зглоб; што се состои од зглобови.
Примери:
зглобна завртка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи