а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зглибоса

зглибосаат
Вид збор: Глагол, свршен
се раскали
Примери:
Зглибоса дворот од пролетните дождови.
Зглибоса патеката што го пресекува паркот.
Изведенки
1. зглибосува несв.
зглибосуваат
2. зглибосување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи