а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зглибави

зглибават
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи да биде глибаво, кално.
Албански: fëlliqur
Примери:
Ја зглибави бавчата од прекумерно полевање.
2. (се зглибави) Стане глибаво, кално.
Албански: fëlliqur
Примери:
Од пролетните дождови се зглибави селскиот пат.
3. (се зглибави) За леб, тесто и сл. - стане како кал.
Албански: fëlliq
Примери:
Лебот се зглибавил.
Изведенки
зглибавува несв.
(се) зглибавуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи