а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згласи

(се) згласат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Се согласи со некого или со нешто.
Англиски: agree Албански: pajtoj, dakord
Примери:
Гласовите не им се згласија, песната не прозвучи убаво.
2. се договори
Англиски: agree Албански: dakordohem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Децата се згласија како да кажат за случката.
Изведенки
1. згласува несв.
згласуваат
2. згласување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи