а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зглавник

мн. зглавници
Вид збор: Именка, машки род
Место на нивата каде што се врти со плугот при орање.
Употреба: Земјоделство
Примери:
Тракторот не стаса до зглавникот, запре сред нива.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи