а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згине

згинат; згини, згинете; згинав, згинаа; згинал; згинат; (ќе) згинев, (ќе) згинеа; (ќе) згинел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21170
Исчезне, се изгуби, го снема.
Англиски: disappear
Примери:
Згинаа сеќавањата за детството.
Згина сонцето.
Му згина здивот во градите.
Изведенки
1. згинува несв.
згинуваат
2. згинување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК