а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згасне

згаснат; згасни, згаснете; згаснав, згаснаа; згаснал; згаснат; згаснев, згаснеа; згаснел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3256
1. изгасне
Англиски: extinguish Албански: shuhet
Примери:
Згасна огнот.
Згасни ја ламбата.
2. прекине, исчезне, изгуби
Англиски: expire Албански: zhduket, humbet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Прерано згасна неговиот живот.
Згасна радоста во нејзините очи.
Згасна и последната надеж.
Изведенки
1. згаснува несв.
згаснуваат
2. згаснување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК