а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згака

згакаат
Вид збор: Глагол, свршен
гака
Англиски: cackle
Примери:
Згакаа гуските во дворот.
Изведенки
згакува несв.
згакуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи