а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згади

(се) згадат
Вид збор: Глагол, свршен
1. се гади
Англиски: disgust Албански: gërditem
Примери:
Таа се згади од бубачката.
2. (ми, ти, му...) се гади
Англиски: disgust Албански: neverit, gërdit
Употреба: Безлично
Примери:
Одеднаш и се згади јадењето.
Му се згади неговата измислена приказна.
Изведенки
1. згадува несв.
(се) згадуваат
2. згадување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи