а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

звучник

мн. звучници
Вид збор: Именка, машки род
1. Направа којашто електричните импулси ги претвора во звук.
Англиски: loudspeaker Албански: zëpërçues, autoparlant
Употреба: Технологија
Примери:
Во училиштето учениците ги известуваа преку звучник.
Од звучниците ечеше музика.
2. Направа за засилување на звукот што служи за разбирање на поголема оддалеченост.
Англиски: megaphone Албански: megafon
Употреба: Технологија
Примери:
Одговорниот им се обрати на штрајкувачите преку звучник.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи