а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

звучи

звучат; звучел
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 2744
1. Дава, произведува звук.
Англиски: sound Албански: tingëllon
Примери:
Во неговите раце виолината звучеше божествено.
2. Остава впечаток, изгледа.
Англиски: sound Албански: tingëllon
Употреба: Преносно значење
Примери:
Песнава како ти звучи?
Да не звучи воведот многу помпезно?
Неговиот коментар звучеше непристојно.
3. се искажува, се пројавува
Англиски: sound Албански: tingëllon
Употреба: Преносно значење
Примери:
Во неговите зборови звучеше голема возбуда.
Во нејзиниот глас звучеше таен страв.
Изведенки
звучење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК