а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

звучен

звучни
Вид збор: Придавка
Ранг: 3732
1. Што се однесува на звук, најчесто како дел од термини.
Албански: kumbues, tingëllues
Примери:
звучни бранови
звучен извор
звучни ефекти
2. Што се слуша силно и јасно.
Англиски: loud Албански: i zëshëm
Примери:
Тој има звучен глас.
3. Што се изговара со треперење на гласните жици.
Албански: i zëshëm
Употреба: Лингвистика
Примери:
звучна согласка
4. Што е познат, прочуен.
Англиски: illustrious Албански: me zë
Употреба: Преносно значење
Примери:
звучна титула
звучно име
звучни фрази
Изведенки
1. звучно прил.
Пример: Звучно влезе во канцеларијата, сите се завртеа кон него.
2. звучност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК